Djerba

Atraktivní destinace

Tunisko, severoafrický stát, vklíněný mezi Alžírsko a Lybii, patří k oblíbeným turistickým cílům Evropanů již několik desetiletí. Blízkost ke kontinentální Evropě samotné (vždyť od jižního výběžku Sicílie leží Tunisko vzdáleno jen necelých 200 kilometrů) činí z Tuniska atraktivní cíl pro dovolenou. Navíc v současné době, kdy přepravě na dovolenou vládnou letadla, netrvá cesta do tuniských letovisek nijak dlouho. Turisté jezdí na dovolenou do Tuniska jak na pevninu, tak i na jeho ostrovy. K nejznámějším a také turisticky nejvyužívanějším tuniským ostrovům patří Djerba. Ostrov Djerba je k nalezení v jižní části tuniského pobřeží, jen asi 100 kilometrů od hranice s Lybií.

Celoroční dovolená

Djerba je atraktivní pro všechny turisty, kteří se z nějakého důvodu nechtějí vydat do letovisek na tuniském pevninském pobřeží a nebo už mají tato prázdninová střediska procestovaná. Djerba je k dovolené ideální po celý rok. Turisté sem proto přilétají nejen na letní dovolenou, ale i v průběhu jara či podzimu. Moře v oblasti ostrova Djerba je ke koupání vhodné od konce května až do října. Zimní měsíce jsou pak ideální k poznávání jižní části Tuniska a nebo k cestování po samotném ostrově Djerba. Zima je nejlepším obdobím pro cesty za bližším poznáním tohoto největšího ze všech severoafrických ostrovů.

Záliv Malá Syrta

Tuniské pobřeží je poměrně členité. Ostrov Djerba leží v zálivu zvaném Malá Syrta. Její větší sestra Velká Syrta se pak nachází v Libyi, mezi městy Misuráta a Benghází. Záliv Malá Syrta bývá v některých mapách označován jako Gabeský záliv.

Příjemné počasí

Jak již bylo popsáno dříve, Djerba je mezi turisty atraktivní zejména kvůli stálému a velice příjemnému počasí. Středomořské podnebí je typické mírnými zimami a horkým slunečným počasím během léta. Protože je však Djerba ostrovem, horké letní teploty zde mírní chladnější vánek, vanoucí od moře. Teploty v létě jsou zde podobné jako kupříkladu na řeckých ostrovech v Jónském nebo Egejském moři, které leží o několik tisíc kilometrů severněji.

Římská nadvláda

Djerba byla ve středu zájmu již v době, kdy severoafrickému pobřeží vládla Římská říše. Hráz, po které dnes vede silnice, spojující Djerbu u městečka El Kantara s pevninou, pochází z doby Římské říše. Od té doby byla hráz pochopitelně rozšířena a zpevněna, ale stále stojí na základech, které zde položili Římané. Zajímavostí je skutečnost, že podél této silnice vede i vodovodní potrubí, které zásobuje ostrov pitnou vodou. Djerba je hustě osídlena a zejména v průběhu hlavní turistické sezóny, kdy sem cestují tisíce turistů ze všech koutů světa, je spotřeba vody na ostrově tak vysoká, že místní zdroje nestačí.

Houmt Souk

Díky mezinárodnímu letišti, které je k nalezení v severozápadní části ostrova, cestuje většina turistů na dovolenou na ostrov Djerba letecky. Do hlavního města s názvem Houmt Souk, které leží na severním pobřeží ostrova, je to z letiště jen něco málo přes 5 kilometrů. Houmt Souk je největším městem na Djerbě a současně také nejnavštěvovanějším. A to i mezi turisty, kteří tráví svou dovolenou v jiných letoviscích na ostrově. K nejčastěji navštěvovaným místům patří tradiční tržiště. Na soucích, jak se jim arabsky říká, mohou nejen místní, ale i turisté, nakoupit nejrůznější zboží za výhodné ceny. V centru města jsou k vidění dvě mešity, Mešita Turků a Mešita cizinců.

Zábava

Podél ostrova je turistům k dispozici řada písečných pláží, které se svažují do průzračného Středozemního moře jen mírně a pozvolna. To je dobrou zprávou pro rodiče, kteří si s sebou chtějí vzít na dovolenou do Tuniska nebo přímo na ostrov Djerba své děti. Ti nejmenší se mohou na djerbských plážích koupat zcela bez problémů a sami v příjemně prohřátém moři. O zábavu pro ty nejmenší se na Djerbě stará kupříkladu tématický zábavní park s krokodýlí farmou na východě ostrova, a nebo třeba Ostrov plameňáků na nejsevernějším výběžku Djerby. Na Ostrově plameňáků je několik možností ke koupání a jsou tady jedny z nejhezčích pláží na ostrově Djerba.

Guellala

V jižní části ostrova leží vesnička Guellala, která je známá svým hrnčířskými dílnami. Toto řemeslo je zde praktikováno již celá staletí a údajně je tu aktivních více než 50 hrnčířských dílen. Řemeslníci z vesničky Guellala si zakládají na tom, že své výrobky vyrábějí stejným způsobem, jak tak činili jejich předkové před mnoha a mnoha lety.

Synagoga Ghriba

Nepříliš známou informací je skutečnost, že na ostrově Djerba žije velká část obyvatel židovského vyznání. Ti se sem údajně dostali již před několika tisíci lety, když byli vyhnání z Jeruzaléma. Jejich synagoga Ghriba patří k nejnavštěvovanějším památkám na ostrově Djerba a je nejstarší synagogou v celé Africe. Ještě starších synagog, než je ta zdejší, na světě moc není. Uvnitř je k vidění jeden ze zápisů ze Starého zákona v uzavřené schránce. Rukopis je jednou ročně, během židovského svátku Pesach, vynášen na nosítkách ven.